تبلیغات
درباره هر حیونی مطلب هست - اصول تغذیه صحیح طوطی سانان
 
درباره هر حیونی مطلب هست
درباره وبلاگ


این وبلاگ برای راهنمایی افراد در امر خرید و نگهداری و... حیوانات گوناگونه
اگه خواستید تبادل لینک کنید لینک مارو بااسم *راهنمایی نگهداری از حیوانات خانگی* بزارید تو وبتون بعد خبر بدید من سریع لینکتون میکنم در ضمن برای تبلیغات هم میتونید با من در ارتباط باشید

مدیر وبلاگ : نیما
نویسندگان
نظرسنجی
سلام بیشتر دوست دارید راجب چه حیوونی بنویسم؟

دوشنبه 14 آذر 1390 :: نویسنده : نیما
پسته گردوتازه و خشک، مغز دانه ها، میوه و سبزیجات، تخمه افتابگردان بو نداده بدون نمک (مطمئن شوید تخمه ایرانی نباشد حتما گونی خارجی داشته باشد تخمه های ایرانی مناسب مصرف طوطی ها نیستند)....
غذای کاسکو تغذیه طوطی خاکستری
جیره غذایی کاسکو
پسته گردوتازه و خشک، مغز دانه ها، میوه و سبزیجات، تخمه افتابگردان بو نداده بدون نمک (مطمئن شوید تخمه ایرانی نباشد حتما گونی خارجی داشته باشد تخمه های ایرانی مناسب مصرف طوطی ها نیستند) بلال تازه، سیب، گیلاس و انواع دانه ها طوطی ها از خوردن غذاهای خوش مزه مورد نظرشان لذت میبرند و این راه خوبی برای تشویق پرنده برای حرف زدن و یادگیری حرکات نمایشی می تواند باشد.
همانطور که در تصویر بالا می بینید فلفل تند هم در میان غذاها هست به این خاطر که بسیاری از کاسکو ها از خوردن فلفل لذت می برند.
میوه ها را همیشه خوب با اب تمیز کنید بعد در اختیار طوطی خود قرار دهید.
ضمنا از غذاهای خودتان هیچ گاه به کاسکو ندهید حتی اگر بارها داده اید و دوست داره
استخوان ران مرغ اب پز شده بدون نمک و روغن را ماهی یک بار در اختیار کاسکو قرار دهید.
غذاهای جدید را وقتی به طوطی خود می دهید معمولا انها را رها می کند اما شما دوباره انرا به دست طوطی خود بدهید تا بیشتر مزه انرا بچشد احتمالا خوشش می اید.
 
در مورد مصرف فلفل بهتر است فلفل در اختیار طوطی نگذارید چون می تواند باعث خونریزی دستگاه گوارش شود. همچنین بادام زمینی به طوطی خود ندهید در ادامه توضیحات کامل تری اورده شده

کاسکو ها در طبیعت گاه از موجودات زنده ای مانند حلزون تغذیه می کنند.
بدون خوراک کامل و مقوی نگهداری صحیح از طوطی میسر نخواهد بود پر های غیر شکیل اغلب نتیجه تغذیه غلط و ناقص می باشند .طوطی طبیعتا گیاه خوار بوده وتنها برخی مواقع،خصوصا به هنگام تکثیرازخوراک حیوانی نیز تغذیه می نماید . در طبیعت خوراک پروتئینی طوطی را اغلب حشرات یا کرم های کوچک تشکیل می دهند .اما در اسارت می توان پرنده را با تخم مرغ پخته و یا کرم و یا استخوان مرغ و یا گوشت پخته تغذیه نمود . طوطی از هر نوع مواد گیاهی که در وطنش رشد کرده و

باب طبعش باشد تغذیه می کند . طوطی ازاد خصوصا به میوه جات‌ ، پوست شاخه های جوان ، گیاهان ،‌ دانه ها ،‌ گردو ، بادام،فندق، پسته ،توت ها ، شیره برخی گیاهان و شاید هم حشرات یا کرم ها علاقه وافر دارد . اما در اسارت اجبارا هر انچه را دریافت نماید ، ناچار به تغذیه اش
خواهد بود .
برای تهیه جیره غذایی مناسب پرنده خود با دامپزشک متخصص مشورت نمایید.از مصرف خوراک فاسد وکپک زده توسط پرنده جدا خودداری نمایید. غذا وآب باید همیشه وبه موقع در اختیار پرنده باشد تا پرنده شاداب باشد .برای در اختیار گذاشتن آب وغذا بهترین زمان صبح زود است،در صورتیکه صبح زود برنمی خیزید ترتیبی دهید که از شب قبل دانه برای صبح زود در دسترس پرنده باشد.روزانه حداقل 2 بار آب تازه با دمای مطلوب در اختیار پرنده قرار دهید ودر صورتی که آب کثیف باشد ،باید فورأ تعویض شود.
ظرف آب ،دانه وسبزیجات بهتر است که از خارج قابل پرنمودن باشند تادر اثر داخل شدن دست در قفس ،پرنده نترسد.
توجه داشته باشید که فلزات زنگ زده ،ظروف تفلون،پودر ومایعات شوینده،پاک کننده نوک مداد یا خودکار،الکل ،قهوه،ادویه جات،گیاهان سمی ،سموم حشره کش،آفات گیاهی ،دودسیگارو دود اگزوز اتومبیل برای تندرستی پرنده شما زیان آور است.
از چیدن گلها وگیاهان باغچه و یا اطراف جاده وخوراندن آنها به پرنده جدأ خودداری نماییدزیرا برخی از آنها ممکن است مسموم باشندیا ذرات ریز معلق در هوا ناشی از وسایل نقلیه روی آنها نشسته وآنها را مسموم نموده باشد.
هرگونه اعمال زور و یا گرسنه نگه داشتن پرنده برای به آواز در آوردن یا به سخن گفتن به منزله آزار وشکنجه پرنده خواهد بود ونتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد.
طوطی ها نیاز جدی به شاخه خزیدن دارند ، شاخه های خزیدن را باید از شاخه های درختانی که ایجاد مسمومیت نمی کنند تهیه نمایید.
دقت کنید که دانه های رنگ نشده ،بو نداده و بدون نمک در جیره پرنده خود استفاده نمایید.
 

معرفی مواد غذایی که نباید به طوطی ها بدهیم
پس از بررسی های مختلف ، یک لیست از مواد غذایی ممنوعه برای طوطی ها تهیه کردم که با رعایت آن می توانید به تغذیه مناسب و سالم طوطی خود کمک کنید.

حتما شما هم سیب زیاد در اختیار طوطی خود می گذارید باید عرض کنم کنم هسته میوه سیب هیچ ضرری برای سلامتی طوطی ندارد حتی بسیاری از کاسکوها به عشق رسیدن به دانه سیب انرا می جوند تا از خوردن دانه های سیب لذت ببرند. اما بعضی میوه ها هستند که هسته های انها گاهی خطر ساز می شوند مانند هسته گیلاس که ممکنه تو طوطی انرا بخورد و باعث خفگی یا به کما رفتن طوطی بشود. یا مغز هسته های میوه هایی مانند الو و هولو و غیره که حتما دیده اید گاهی تلخ مزه هستند این تلخی به معنای وجود سیانور است البته طوطی امکان نداره این غذای تلخ را بخورد اما احتمالات رو نباید نادیده گرفت پس بهتره مغز این هسته ها را در دسترس طوطی نگذارید.
1- شکلات - کاکائو (در هر شکلی و نوعی)
2- میوه آووکادو : ‏نوعى میوه شبیه انبه یا گلابى ( به علت میزان بالای چربی )
3- کافئین
4- الکل و ‏هر نوع مشروبات الکلى‏
5- هسته هلو ( به علت اینکه های حاوی سیانور/اسید سیاندریک هستند )
6- هسته آلو ...
7- هسته گیلاس
8- فرآورده های لبنی حاوی لاکتوز ( قند شیر ) البته گاهی اگر روی سیب کمی ماست شیرین بمالید بسیاری از ویروس های احتمالی بدن طوطی را خواهد کشت.
9- سیر و پیاز (خام و پخته) : (باعث از بین رفتن سلول های قرمز خون می شود)
10- نمک و کلیه مواد غذایی حاوی نمک مانند پفک و ... : (عطش آور است ، باعث کمبود آب بدن طوطی و افزایش دفع ادرار می شود ) و در کل نمک برای بدن طوطی کاملا مضر است.
11- قارچ
12- ریواس
پس مواد غذائی ذکر شده را هرگز در اختیار طوطی خود قرار ندهید تا پرنده ای سلامت داشته باشید.

غذای مخصوص جوجه کاسکو و غذای سفارشی برای کاسکوها

متاسفانه غذای اصلی کاسکو ها و بسیاری طوطی های دیگر را تخمه می دانیم اما این اشتباه است.

شما باید بسیاری دانه های خوب را خیس کنید و در اختیار طوطی خود قرار دهید یک معجون لذیذ مانند ماش - بلال - یا ذرت خیس کرده - عدس - نخود- گندم و غیره

حتما باید دستم کم هفته ای دو تا سه بار این غذای مناسب نرم را به طوطی بدهید. خصوصا هوای جوجه ها را بیشتر داشته باشید. داخل ظرف ابخوری کاسکو حتما عسل بریزید و انرا خوب حل کنید خیلی مهم است. به جوجه ها حتما بادام زمینی خام داخل پوست بدهید.

حتی پرنده های مسن هم هنگامی که تخمه زیاد می خورند و فقط به خوردن تخمه عادت می کنند چربی زیادی در بدن انها جمع و باعث بیماری ها می شود.


جدیدترین مطلبی که در مورد تغذیه طوطی ها و کاسکوها نوشته ایم

موضوع تخمه خوردن یا نخوردن کاسکو

جناب م ه می فرمایند اصلا نباید به کاسکوها تخمه یا بادام زمینی داد و فقط باید انها را با حبوبات خیس کرده و ذرت خیس کرده و میوه و.... تغذیه کرد. می گویند احتمال اینکه یکی از تخمه ها کپکی باشد زیاد است و ایشان اینطور نتیجه گیری می کنند که به علت بالا بودن چربی تخمه سم است و اصلا نباید به طوطی ها یا کاسکوها حتی یک دانه هم تخمه بدهیم !.

ایا این گفته درست است؟

نه صددرصد درست نیست زیرا وقتی به کتابها یا سایتهای خارجی نگاه کنیم می بینیم که غلات مانند بادام و تخمه و غیره جز جیره غذایی کاسکو و سایر طوطی های در اسارت هستند. حتی بسته های غذاهای اماده حاوی میوه و غلات خشک در دسترس هستند. البته حتما خوردن میوه و سبزیجات و حبوبات خیس شده و جوانه زنده و بلال و ذرت و غیره بسیار عالی خواهد بود اما نه اینکه غلاتی مانند تخمه و بادام را کاملا از جیره غذایی طوطی حذف کنیم.

بهتر است تخمه های تازه و خوب را خریداری کنید (تخمه های کوچک شیرین و مغزدار ) و نباید دائما با تخمه و بادام تغذیه شوند حتما چند نوبت در هفته انواع میوه و سبزیجات و حبوبات را باید به طوطی خود بدهید. اگر دائما با تخمه تغذیه شوند چربی زیادی در بدن انها جمع خواهد شد. و چون در اسارت هستند طول عمر انها کوتاه خواهد شد.

پس با خیال راحت تخمه را هم به غذاهای طوطی خود برگردانید جناب م ه یه چیزی شنیده و بیخودی برای خودش شلوغش کرده !

پرندگان به طور طبیعی اکثرا دانه خوارند اما به این معنا نیست که طوطی خود را فقط با دانه تغذیه کنیم. دانه ها باید ۳۰ درصد رژیم غذایی را تشکیل بدهند. نباید مانند اکثر کسانی که در ایران اشتباها طوطی خاکستری خود را فقط با تخمه و سیب و بادام و بلال تغذیه می کنند از طوطی خود نگهداری کنید.

سبزیجات ، میوه جات ، دانه ها و غلات غنی شده با ویتامین ها و انواع حبوبات جوانه زده تازه. اندکی سیب زمینی شیرین جعفری شلغم تازه لوبیا سبز بادنجان  کدو کیوی انبه پاپایا اناناس توت و توت فرنگی گلابی شلیل نارنگی انار هلو گریپ فروت گیلاس و....  جو گندم عدس ماش نخود خیس کرده و جوانه زده نان گندم برنج قهوه ای پخته شده لوبیا پخته همراه کمی گوشت که به خوبی پخته شده و تخم مرغ  این رژیم غذایی اصلی و مناسب است برای طوطی ها و گاه موجودات زنده مانند حلزون .

و اجتناب از مصرف:  الکل کافئین شکلات گوشت فراوری شده غذاهای پر از چربی یا نمک و شکر.

این می تواند به عنوان پایه ای برای تغذیه صحیح پرنده در نظر گرفته شود

حتما ماهانه یک بار به طوطی خود اجیل شور ( دارای نمک) بدهید.

 

بادام زمینی میوه ای لذیذ اما خطرناکgirly's Avatar

بادام زمینی را از چرخه غذاهایی که به طوطی خود می دهید حذف کنید

اکثر طوطی های خاکستری و بسیاری طوطی های دیگر به میوه بادام زمینی علاقه مند هستند اما همانطور که قبلا گفته شد بسیاری خوراکی ها هستند که طوطی شما ممکن است بسیار از خوردن آن استقبال کند و خوشش بیاید اما شما نباید انرا به پرنده خود بدهید بادام زمینی هم یکی از همین موارد است.

بادام زمینی ها و کل خانواده بادام ها و بسیاری اجیل ها همگی با وجودی که خوشمزه هستند اما گاه تلخ شده و این تلخی (سیانور) می تواند عواقب بسیار بدی داشته باشد. طوطی ها با خوردن خوراکی هایی مانند چغاله بادام یا گوجه سبز (هسته حاوی سیانور است) خیلی سریع مسموم می شوند.

خصوصا جوجه طوطی های کم تجربه علاقه بیشتری به خوردن غذا دارند اشتهای انها طبیعتا به خاطر جوان بودن سلول ها می باشد در این حالت انها بادام تلخ را هم اشتباها خورده و دچار مسمومیت و اسهال و استفراغ می شوند.

پیشنهاد می شوند به خاطر بالا بودن خطرات استفاده از بادام زمینی انرا از جیره غذایی طوطی خود کاملا حذف کنید استفاده زیاد از بادام زمینی چربی بدن طوطی را هم به میزان زیادی بالا برده و باعث چرب شدن کبد طوطی خواهد شد بسیاری از بیماری ها مانند کم شدن قدرت دید و نابینایی اسم و تنگی نفس و .... به خاطر چرب شدن کبد طوطی رخ می دهند.

مشکلات بالقوه در زیر (ترجمه شده توسط خانم شهرزاد)

یکی از مشکلات بالقوه بادام زمینی، مستعد بودنش در آلوده بودن به آفلاتوکسین است. آفلاتوکسین از کپک قارچ آسپرژیلوس می آید. این ماده سرطان زا است و اگv مقدار زیادی مصرف شود می تواند کشنده باشد. در حقیقت این کپک در تمام غلات، خانواده بادام زمینی، گیاهان و میوه ها می تواند ظاهر شود اما بادام زمینی، ذرت، برنج، گندم، دانه کتان، دانه سویا، دانه برزیلی، پسته و جو بیش از سایر غذا ها در معvض خطر هستند چون در آب و هوای گرم و مرطوب رشد می کنند. بارانی که محصولات کشاورزی باریده و باقی مانده تا خشک شود نیز می تواند موجب کپک سازنده آفلاتوکسین شود. به علاوه، هر تنشی اعم از پرورش نامناسب، صدمات حشرات یا دماهای غیر معقول نیز می توانند باعث رشد این کپک در گیاهان شوند. FSDA حداکثر میزان مجاز آفلاتوکسین را بیست ppb اعلام کرده USDA بادام زمینی ها را برای یافتن آثار این کپک بررسی کرده و آلوده ها را نشانه گذاری میکند.
نوع مطلب : سایر طوطی سانان، 
برچسب ها : جیره غذایی کاسکو، معرفی مواد غذایی که نباید به طوطی ها بدهیم، غذای مخصوص جوجه کاسکو و غذای سفارشی برای کاسکوها، بادام زمینی، کاسکو، طوطی، برنامه غذایی،

javahermarket