تبلیغات
درباره هر حیونی مطلب هست - سهره دمگاه زرد
 
درباره هر حیونی مطلب هست
درباره وبلاگ


این وبلاگ برای راهنمایی افراد در امر خرید و نگهداری و... حیوانات گوناگونه
اگه خواستید تبادل لینک کنید لینک مارو بااسم *راهنمایی نگهداری از حیوانات خانگی* بزارید تو وبتون بعد خبر بدید من سریع لینکتون میکنم در ضمن برای تبلیغات هم میتونید با من در ارتباط باشید

مدیر وبلاگ : نیما
نویسندگان
نظرسنجی
سلام بیشتر دوست دارید راجب چه حیوونی بنویسم؟

چهارشنبه 23 آذر 1390 :: نویسنده : نیما
پرنده ای کوچک جثه و به اندازه تقریبی 12 سانتیمتر و به اندازه گل به سر یا سهره پیشانی سرخ است . منقار کوچک و مخروطی و کوچک ، دم چنگالی شکل...

سهره دمگاه زرد

 

 نام راسته : passeriformes

نام خانواده : fringillidae

نام علمی : Serinus serinus

نام انگلیسی : European serin

سایر نام های محلی : سینه زرد ، سهره اروپایی

 

مشخصات عمومی :

پرنده ای کوچک جثه و به اندازه تقریبی 12 سانتیمتر و به اندازه گل به سر یا سهره پیشانی سرخ است . منقار کوچک و مخروطی و کوچک ، دم چنگالی شکل ، پاهای تیره رنگ و دمگاه زرد یا سبز  از خصوصیات مشترک پرنده بالغ نر و ماده می باشد .

 

مشخصات پرنده نر:

پرنده نر با سینه و پیشانی زرد رنگ و روتنه تیره رنگ با اثراتی از رنگ سبز در پر و بال دیده می شود . همچنین در این پرنده نوار ابرویی سبز رنگ نیز دیده می شود .

پرنده نر

 

پرنده نر

 

مشخصات پرنده جوان و پرنده ماده :

پرنده جوان  و پرنده ماده فاقد رنگ زرد پیشانی و سینه هستند هرچند اثر کمی از رنگ سبز در ناحیه سینه و نوار ابرویی دیده می شود . پرنده ماده و پرنده جوان در ناحیه سینه دارای رگه رگه های فراوان تیره رنگ هستند .

 

پرنده ماده

 

تغذیه :

خارج از فصل تولید مثل از انواع دانه ها تغذیه می کند و در فصل تولید مثل علاوه بر دانه ها از حشرات نیز تغذیه می نماید . بهترین غذا برای نگهداری این پرنده در قفس همان جیره غذایی قناری می باشد که شامل مخلوطی از ارزن و کتان می باشد .

 

پراکنش :

به طور کلی این پرنده در اروپا به وفور یافت می شود ولی در کشور ما تنها در فصول پاییز و زمستان و به تعداد اندک و به صورت سرگردان در برخی نواحی غرب کشور دیده شده است و هنوز اخباری از تولید مثل این پرنده در ایران گزارش نشده است .

 

محل زندگی :

 درجنگل ها ، اطراف رودخانه ها ، پارک ها و کشتزارها و سایر نواحی مستعد زندگی می کند .

 

آواز :

صدای معمول این پرنده بسیار شبیه جیر جیر سهره پیشانی سرخ ( گل به سر ) است .

آواز این پرنده نیز شامل چهچهه های بسیار تند وتیز و تا حدودی نامشخص می باشد که صدای آن شبیه  به هم خوردن کلیدهای یک دسته کلید می باشد .

 

سایر نکات :

در واقع این پرنده از جنس گل به سر و یا قناری می باشد و در کشورهای اروپایی به عنوان یک پرنده قفسی نگهداری می شود و خصوصیات رفتاری شبیه به قناری دارد هرچند که آواز این پرنده از زیبایی بسیار کمتری نسبت به قناری برخوردار است . در فصول پاییز و زمستان بیشتر به صورت گروهی همراه با گل به سرها دیده می شود و شکارچیان گل به سر گاهاً این پرنده را نیز همراه گل به سرها شکار می کنند و البته به دلیل شباهت زیاد پرنده جوان و ماده به گل به سر غالباً شکارچیان این پرنده را با گل به سر اشتباه می گیرند . اگر مایل به نگهداری این پرنده هستید باید در فصل پاییز و زمستان به مغازه های پرنده فروشی سر زده و در میان گله های گل به سر موجود در مغازه ها به دنبال این پرنده بگردید .

 

هیبرید :

این سهره در کشورهای اروپایی با قناری تلقیح می شود . همچنین با برخی دیگر از سهره ها همچون سهره زرد نیز قابلیت تلقیح دارد . به نظر می رسد تلقیح این پرنده با قناری بسیار آسان باشد .

سهره دمگاه زرد * قناری

سهره دمگاه زرد * قناری

سهره دمگاه زرد * سهره زرد

نوع مطلب : سهره ها، 
برچسب ها : سهره دمگاه زرد، سهره زرد، مشخصات پرنده نر،

javahermarket