تبلیغات
درباره هر حیونی مطلب هست - سهره سبز
 
درباره هر حیونی مطلب هست
درباره وبلاگ


این وبلاگ برای راهنمایی افراد در امر خرید و نگهداری و... حیوانات گوناگونه
اگه خواستید تبادل لینک کنید لینک مارو بااسم *راهنمایی نگهداری از حیوانات خانگی* بزارید تو وبتون بعد خبر بدید من سریع لینکتون میکنم در ضمن برای تبلیغات هم میتونید با من در ارتباط باشید

مدیر وبلاگ : نیما
نویسندگان
نظرسنجی
سلام بیشتر دوست دارید راجب چه حیوونی بنویسم؟

پنجشنبه 10 آذر 1390 :: نویسنده : نیما

  سهره سبز

پرندگانی کوچک جثه به اندازه گنجشک خانگی و یا اندکی بزرگ تر  با دم چنگالی شکل و منقار درشت و قوی که معمولاً بی رنگ است ....

 

  سهره سبز

 

 نام راسته : passeriformes

نام خانواده : fringillidae

نام علمی : carduelis chloris

نام انگلیسی : European greenfinch

سایر نام های محلی : بلبل سبز ، سهره سبز

 

مشخصات عمومی :

پرندگانی کوچک جثه به اندازه گنجشک خانگی و یا اندکی بزرگ تر  با دم چنگالی شکل و منقار درشت و قوی که معمولاً بی رنگ است . دمگاه زرد یا سبز رنگ ، چشمان درشت و بدنی قوی که اثری از رنگ سبز یا زرد در آن دیده می شود . سر نیز نسبتاً درشت می باشد . کناره شاهپرها و پرهای کناری دم به رنگ زرد می باشد . پاها معمولاً صورتی می باشند .

مشخصات پرنده نر :

به طور کلی پرنده نر سبز زیتونی بوده و از رنگ درخشان تری نسبت به  پرنده ماده برخوردار است . رنگ سینه و شکم و گرده و حتی اطراف پیشانی در پرنده نر سبز رنگ است . در بخش هایی از گردن اثراتی از رنگ خاکستری دیده می شود . بال ها نیز در حالت نشسته خاکستری بوده و رنگ زرد شاهپرهای بال کاملاً مشخص است . دمگاه نیز سبز یا زرد است .

 

 

 مشخصات پرنده ماده :

پرنده ماده به طور کلی به رنگ قهوه ای با دمگاه سبز رنگ بوده و نسبت به پرنده نر به مراتب رنگ سبز یا زرد کمتری دارد . به طور کلی در اولین نگاه به گنجشک خانگی شباهت دارد . اثر مختصری از رنگ سبز در شکم پرنده ماده دیده می شود و سینه تقریباً سفید رنگ است . زردی شاهپرها در پرنده ماده کمتر از پرنده نر است .

 

 

 

مشخصات پرنده جوان :

به طور کلی پرنده جوان شبیه پرنده ماده می باشد با این تفاوت که در پرنده جوان در ناحیه سینه و شکم رگه رگه های فراوان تیره رنگ دیده می شود . شاهپرها در پرنده جوان نیز حاشیه زرد رنگ دارند .

 


 

تغذیه :

خارج از فصل تولید مثل از انواع دانه ها تغذیه می کند و در فصل تولید مثل علاوه بر دانه ها از میوه ها و لارو حشرات نیز تغذیه می نماید .

 

پراکنش :

در کشور ما در نواحی شمالی و حاشیه ای در یای مازندران و نیز در نواحی شمال غربی کشور و استان هایی همچون اردبیل حضور دائمی دارد و در این مناطق تولید مثل نیز می کند .ولی در فصول پاییز و زمستان در نواحی شمال ، شمال غرب ، غرب و تا حدودی شمال شرق و تا استان فارس به وفور دیده می شود .

همچنین اخیراً اینجانب گزارشاتی از تولید مثل این پرنده در استان لرستان دریافت نموده ام که هنوز صحت آن تأیید نشده است .

 

 

رنگ آبی : محل زمستان گذران

رنگ قرمز : محل تولید مثل

 

آواز :

صدای معمول این پرنده همچون جیک معمول قناری می باشد به طوری که افراد کم تجربه قادر به تشخیص صدای معمول آن از قناری نیستند . آواز این پرنده نیز در بخشی از اصوات به آواز قناری شباهت دارد و در بخشی دیگر از اصوات آمیخته ای از صداهای سایر سهره ها در آن شنیده می شود . به طور کلی آواز شامل چهچه ها و تحریرها می باشد .

بخش هایی از صداهای این پرنده به شیوه فونتیک :

Chio chio chio  chio chio

cheeeeeeu

chuee

 

هیبرید :

سهره سبز قابلیت تلقیح با انواع سهره ها از قبیل سهره معمولی ، سهره زرد ، قناری و ... را داراست . این پرنده به آسانی با قناری جفت گیری و تولید مثل می نماید .

 


نوع مطلب : سهره ها، 
برچسب ها : سهره سبز، سهره جنگلی، سهره معمولی، سهره سر سیاه، سهره نوک قیچی، سهره سینه سرخ، سهره زرد،

javahermarket